Home Videos Photos

Gwyneth Paltrow Thinks It's Okay To (And Wants You To) Spend $300 A Day On Food!

| Filed under: Gwyneth PaltrowBookzFoodHealth

gwyneth paltrow cookbook rich people expensive diet healthy food

At this point, we're not really sure what planet Gwyneth Paltrow is living on, but we're willing to bet that those who are buying her book are not the kind of people that can afford to use any of the information inside what-so-ever! That's because the more we hear about it, the $55 cookbook ($32 without an autograph, but who are we bullshizzing here??) has contents that sound so extravagant and expensive that we're pretty sure the only person who could ever cook from it is Gwyneth Paltrow herself!

It doesn't lie to you, though. It never claims the recipes and tips inside are affordable, and it's true that the recipes are healthy and high quality! You'll just need a second mortgage to afford them! LOLz!

Plus, it bans you from eating all things good: No coffee, dairy, alcohol, sugar, shellfish, potatoes, tomatoes, bell pepper, eggplant, corn, wheat, meat, soy or anything processed. We say that's too constrictive, and only a hyper-focused rich person could ever pull that off! We wonder if she ever has any cheat days…

The New York Post calls it:

“the manifesto to some sort of creepy healthy-girl sorority with members who use beet juice rather than permanent marker to circle the ‘problem areas’ on each other’s bodies.”

The Atlantic Wire says it's:

“the bible of laughable Hollywood Neuroticism.”

And Eater.com, goes for the throat by saying it's:

“drenched in a chatty faux-populism that could only come from a rich person fearlessly boasting about her life of privilege.… Paltrow casually writes that she overnights homemade vegan cookies to her manager and often has a surfeit of apples from the trees on her $5.4M five-bedroom Hamptons summer home.”

Look. We're not saying things in the book aren't delicious, and we're not saying it doesn't work for Gwyneth! We ARE saying, however, that the prices of everything are absurd and that it's not for the average person!

Her egg-white omelet recipe, for example would cost you about $30, thanks to her suggestion that you use duck eggs—which can be hard to find. The gluten-free flour she suggests you buy, Cup4Cup, is a blend made by celebrity chef Thomas Keller and sold at Williams-Sonoma, which costs $20 for a 3-pound bag. There's also a $120 salad that has canned tuna packed in olive oil, roasted piquillo peppers and topped with dressing that uses Manuka honey, which is basically $25 a jar!

If you follow the meal plan, it comes out to around $300-a-day! Check it out:

For Breakfast:

An Actually Good Egg-White Omelet, Spinach & Mushroom Version

Duck eggs $10/dozen
Garlic $ .80
Crimini mushrooms $3
Onion $ .50
Baby spinach $3.99
Coarse sea salt $3.69
Olive oil cooking spray $6.29

Total: $28.27

Sweet Potato & Five-Spice Muffins

Sweet potato $1
Almond milk $3
Xylitol (a sweetener) $10
Gluten-free flour $20
Five-spice powder $4
Baking powder $3
Baking soda $3

Total: $44

For Lunch:

Spanish Chopped Salad with Tuna and Piquillos With Spanish Salad Dressing

Chickpeas $3
Olive oil $15
Sweet pimenton $10
Coarse sea salt $10
Butter lettuce $4
Scallions $1.49
Roasted piquillo peppers $13.50
8 oz oil-packed tuna $18.40
Italian parsley $2

Dressing:

Manuka honey $25
Sherry vinegar $8
Oil from anchovies $8.99

Total: $119.38

Raw coconut water (a suggested pantry staple) $5

For dinner:

Best Gluten-Free Fish fingers, Mustard + Old Bay Style

Vegenaise $5
Coarse seeded mustard $5
Dijon mustard $3.50
Gluten-free breadcrumbs $6
Old Bay $3
Fine sea salt $4
4 sole fillets $45

Total: $71.50

For Dessert:

Flourless Anything Crumble

Apples (use any fruit) $5
Maple syrup $14
Sage leaves $2.50
Quinoa flakes $6
Cinnamon $5
Total: $32.50

GRAND TOTAL: $300.65

Time to call your home lender! Ha!

Seriously though, who is this cookbook for??

[Image via WENN.]

Tags: , , , , , , ,

Top Ten Worst Pies!
Congrats, Grads! Celebrate Your Brains By Seeing Your Favorite Celebs Dumbest Quotes - Graduation Style!
Worst Dressed Celebs Of The Week!
6 Celebs With Cleft Lips!!!
Celebrities Strike A Pose In Their Early Modeling Days!
A Guide To Living Your Life Like Shailene Woodley!!

22 comments to “Gwyneth Paltrow Thinks It's Okay To (And Wants You To) Spend $300 A Day On Food!”



  1. 1

    Crazy self important bitch has completely lost touch with reality.

  2. fid says – reply to this


    2

    Gwenyth Paltrow is another self-serving out of touch rich bi*ch. I would love it if she lost all her money and then we'd see how realistic her Goopy ideas are. The citizens of the French Revolution had it right



  3. 3

    It is extravagant, and she does seem very out of touch with the average person, but the numbers here are a little exaggerated. You are counting the cost of the entire package - not just what is needed for the recipe. You are not going to use $3.69 worth of sea salt in an omelet, or $4 worth on some fish. And you are not going use a whole bottle of Maple syrup and a whole package of cinnamon in a dessert. It is already over the top - there is no need to exaggerate.



  4. 4

    I am a 4th year nutritional science major and I feel the need to comment because she is not educated enough to be putting claims out there to people about what to eat. First of all, saying coffee is bad for you is ridiculous and is only said by those who do not know anything about the ingredients that are in the coffee bean. Coffee has been associated with a decrease risk of Type 2 diabetes and colon cancer (dont believe me? Look up meta analysis about this on PubMed. No SOY?! Soy is one of 2 sources that is considered to be a complete protein (i.e. it contains ALL essential amino acids). Before you buy this book, please be aware that she is not educated within this area and take precaution when using it. Be smart.



  5. 5

    She needs to feed the hungry people in the world….. She should start with LA. I am so over her.



  6. 6

    Well your calculations are a little off. When you buy sea salt for $10, I'm pretty sure you're not using it ALL, just a pinch. However, I totally agree that she is way out of touch with how most people live but what should we expect? She grew up in a rich, priviledged household in NYC, private schools, famous parents. She's just carrying on her family traditions. This is a book I won't be buying.



  7. 7

    She's part of the 1%, what's the problem?



  8. 8

    This woman is out of touch with the common folk. She's living in the clouds thinking everyone is as wealthy as her and could afford all the ingredients. Can't blame her coz she's been living the privileged life since birth.

  9. Buck says – reply to this


    9

    Go back to high school and work on your math dimwit. 2 cups of flour from a $20 bag isn't $20 in ingredients. Nor would you eat them all at one meal.



  10. 10

    She is so disconnected to the rest of the population.



  11. 11

    Quit whining because you can't afford to slurp her goop. This cookbook is for the privileged few deal with it! She's rich and not trying to pretend that she shops at Price Club with the Hoi Polloi. I'm vegan and wouldn't eat most of this stuff anyway.



  12. 12

    She seems like an out of touch elitist twit.



  13. 13

    Boring. Another elitist hollywood liberal (you know, the type that claim to be 'in touch' and 'on the side of' the average american worker) comes out with a hypocritical cookbook, where, if you have $300 a day, you can eat like Gwyneth and her liberal coldplay hubby and kids eat. Sorry, I don't have a surplus of apples on my multimillion dollar estate. These idiots don't realize that a family of 4 can eat for **2 weeks** on $300.
    And to answer Perez's question, "Who is this cookbook for?" Hmmm….let's see…liberal–check, elitist–check, claims to be on the side of the poor but spends most of their time hob-nobbing with the evil 1% that they like to bash in all their class-warfare type speeches–check….well then it's obvious, this book is targeted to Barack and Michelle Obama!!! Doh!

  14. blueness says – reply to this


    14

    What a twit. She has no credentials to give people nutritional advice and her suggestions are ridiculous. I cannot stomach seeing her in any movies any more - she is just an irritant.



  15. 15

    I have to admit, that I do have some pricey stuff in my cabinet. My nama shoyu $20. (raw soy sauce), umebushi plums $16. camu powder $22. Truffle salt $11 and sea salt maybe $12. But these things last 'forever'. And I don't buy them all at once. I would rather pay for the best quality food, rather than pay thousands in medical bills. I would get this (but I won't because I'm vegan) as a treat book. Like once a month I would treat my self. Or instead of going out, treat the husband/wife to a fancy dinner at home. Like once every few months (if it's in your budget). I'm not a 'I can't' person. That negative sh!t keeps you broke. I'm a fake it til you make it person. And only a few things on her list are pricey. It also depends on where you live. There are farmers markets. It's not impossible. Unless it's a step by step guide you have to follow daily, anyone of you on here can afford to make these meals.

  16. Lex says – reply to this


    16

    I'm pretty sure I wouldn't use a 3lb bag of gluten-free flour to make one muffin you twits. Or an entire spice jar. I suppose if you calculated the actual cost of one individual muffin it would amount to a reasonable amount of money and then you'd have no argument.

  17. T says – reply to this


    17

    My Manuka honey (the most potent, highly-rated one for health) filled two Bonne Maman jars and has lasted me well over a year. It's also used medicinally in hospitals around the world so I would not consider it overpriced for what you get. I definitely agree that her cookbooks and website are not for everyone.



  18. 18

    I dont know where YOU buy your maple syrup from but I only pay 1.99…

  19. @v@ says – reply to this


    19

    Tomatoes are anti-carcinogenic, plus the Mediterranean diet is proven to be very healthy.
    I know whole families that eat on $300, a month.

  20. karla says – reply to this


    20

    The prices that you wrote above are for the entire packets, not one item of the meal, who buys one packet of flour uses half cup and throws the rest? or buys a bottle of olive oil for one omelet? So this is inaccurate. Actually, it would be used for many servings, and many times. There are only a few expensive items. Maybe is a way to reduce the portions. With the engridients above you can prepare 24 muffins, enough for munching for a while.

  21. Choyce2020 says – reply to this


    21

    I would happily spend $300 bucks a day on organic food….if she would send me the cash to do it. Why do organic items cost more than regular items? I want to eat healthier but can't afford to but I will be going to the Farmer's Market more often now that I know their produce is better & most times less expensive than the food markets.



  22. 22

    lololol u make me roll on the floor

    i try to eat for under 5 dollars a day so it wouldnt suit me